Peter Engell Tranberg

Instruktør og personlig træner

Uddannelse

Bachelor på Københavns Professionshøjskole som Katastrofe- og risikomanager

Kursus

Fitnessvejleder, DGI
Fitnessinstruktør Senior, DGI

Erfaring

Aktivitetsmedarbejder på bosted
Mentor på HF

Særlige kompetencer

Jeg brænder for at hjælpe mennesker med at få en positiv oplevelse med træning – uanset alder, erfaring eller udgangspunkt. For mig handler træning ikke kun om at blive stærkere, men også om at skabe mere energi, bevægelsesglæde og livskvalitet.
Jeg er god til at møde mennesker i øjenhøjde og skabe et trygt og motiverende træningsmiljø, hvor alle føler sig velkomne. Med flere års erfaring i at vejlede og motivere mennesker ved jeg, hvor vigtigt det er at lytte, skabe tillid og tilpasse træningen til den enkelte.

Fritid

 Når jeg ikke er i Fysioform, bruger jeg meget af min fritid på styrketræning. Træning er en stor passion for mig, og jeg nyder hele processen – fra at sætte mål og udvikle mig til at opleve den energi og livskvalitet, en aktiv livsstil giver.


Jeg følger også ivrigt med i cykelsport og fodbold. Derudover interesserer jeg mig for geopolitik og holder af at følge med i, hvad der sker i verden. For mig er det også vigtigt at prioritere tid med familie og venner. 

Læs mere om personlig træning her